تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ افزایش می‌یابد

کارشناس مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی:

تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ با رشد ۲.۲۲ میلیون بشکه نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه خواهد بود. با پیش‌بینی این رشد تقاضا، این مقدار تقاضا مطابق گزارش اخیر اوپک به بیش از ۱۰۱.۷۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ با رشد ۲.۲۲ میلیون بشکه نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه خواهد بود. با پیش‌بینی این رشد تقاضا، این مقدار تقاضا مطابق گزارش اخیر اوپک به بیش از ۱۰۱.۷۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
حسین یادگاری با استناد به گزارش‌های ماه ژانویه منتشره از سوی منابع مختلف در گفت‌وگو با شانا گفت: تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۳ با رشد ۲.۲۲ میلیون بشکه نسبت به سال ۲۰۲۲ همراه خواهد بود. با پیش‌بینی این رشد تقاضا، این مقدار تقاضا مطابق گزارش اخیر اوپک به بیش از ۱۰۱.۷۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
وی با بیان اینکه اقدام چین در زمینه قرنطینه برخی مناطق خود به‌دلیل جلوگیری از شیوع سویه جدید کرونا سبب پیش‌بینی کاهش تقاضا در سه ماهه نخست ۲۰۲۳ نیز شده است، افزود: بر اساس آمارهای اوپک، بیشترین رشد تقاضا نفت‌خام در سال ۲۰۲۳ از سوی کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی است، به‌طوری که از مقدار تقاضای این کشورها در سال ۲۰۱۹ قبل از همه‌گیری کرونا پیشی گرفته است، اما از سوی دیگر مقدار تقاضای نفت‌خام برآورد شده ازسوی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۱۹ (پیش از شیوع ویروس عالم‌گیر کرونا) کمتر است.
کارشناس مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی اظهار کرد: بیشترین مقدار تقاضای انرژی نفت‌خام در سال جاری میلادی را در کشورهای آسیایی همچون چین و هند خواهیم داشت، از سوی دیگر با توجه به افزایش گرایش به استفاده از خودروهای برقی و پیشرفت بهره‌وری در خودروهای بنزینی و گازوئیلی پیش‌بینی می‌شود روزانه ۸۷۰ هزار بشکه کاهش تقاضا در کشورهای مختلف اتفاق افتد.
یادگاری به تحولات اخیر در قاره اروپا و تنش‌های ژئوپولیتیکی بین روسیه و اوکراین، همچنین شرایط آب‌ و هوایی در این قاره اشاره کرد و گفت: مقدار افزایش تقاضا حاصل از جایگزینی نفت با گاز با بازنگری کاهشی نسبت به برآوردهای پیشین در این قاره بیش از ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۲۰۲۳ افزوده خواهد شد.وی با تأکید بر اینکه بیشتر افزایش تولید نفت در سال ۲۰۲۲ از سوی کشورهای عضو اوپک جبران شده است، تصریح کرد: در سال ۲۰۲۳ بر اساس پیش‌بینی‌ها رشد عرضه سالانه نفت‌خام حاصل از افزایش تقاضا در جهان  ۱.۵۵ میلیون بشکه خواهد بود که با توجه به سیاست‌های کاهش تولید از سوی اعضای اوپک‌پلاس به‌منظور ایجاد تعادل در بازار، این افزایش تولید بیشتر از سوی کشورهای غیر عضو اوپک تأمین خواهد شد.
کارشناس مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی اظهار کرد: در سال ۲۰۲۳ تولید نفت در کشورهای غیرعضو اوپک به بیش از ۶۷.۱۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید که نسبت به سال پیش از آن افزایش دارد. در این میان سهم آمریکا، کانادا، برزیل و گویان از این افزایش تولید نسبت به سایر کشورهای بیشتر است.یادگاری گفت: با توجه به بررسی‌های منابع مختلف، رشد عرضه نفت آمریکا حاصل از منابع مختلف تولیدی به‌ویژه منابع شیل‌ در سال ۲۰۲۲ نسبت به ۲۰۲۱ بیش از ۱.۱۸ میلیون بشکه و در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲، ۱.۱۵ میلیون بشکه افزایش را تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر، کشورهای کانادا و برزیل نیز بیشترین افزایش تولید را خواهند داشت، به‌خصوص برزیل که قرار است تولید خود را به حدود ۴ میلیون بشکه برساند.