پزشک حاذقی که دل در گرو محیط زیست دارد...

پزشک حاذقی در نقطه ای از ایران اسلامی این روزها با سودای وصف ناپذیری که به حفظ محیط زیست دارد سال‎هاست که با عزمی راسخ به بلندای رشته کوه زاگرس ،بخش عمده ای از درآمد کاری حرفه خود را صرف صیانت از محیط زیست می‌کند.

پزشک حاذقی که دل در گرو محیط زیست دارد...یاسوج-ربیعی
پزشک حاذقی در نقطه ای از ایران اسلامی این روزها با سودای  وصف ناپذیری که به حفظ محیط زیست دارد سال‎هاست که با عزمی راسخ به بلندای رشته کوه زاگرس ،بخش عمده ای از درآمد کاری حرفه خود را صرف صیانت از محیط زیست می‌کند.
به گزارش خبرنگار آفرینش از یاسوج، دکتر سید محمد رادمنش پزشک متخصص کهگیلویه وبویراحمدی عشق زاید الوصفی به طبیعت پیرامون دارد و از سال ۱۳۹۷ تاکنون عزم خود را در حمایت مالی از انجمن ها و فعالان عرصه محیط زیست و هر آن کس که دل در گرو صیانت از منابع ملی و طبیعی خدادادی دارد جزم کرده و هرساله با هزینه های شخصی ، متولیان این حوزه را از اقصی نقاط میهن‎مان در قالب همایشی ملی گرد هم آورده و مورد تجلیل قرار می‎دهد.
آری این پزشک متخصص به پیروی از حرفه اش که مبنای زیبایی انسان‏ها را در حیطه خود دارد به تک تک بلوط‏های استوار پهنه زاگرس و هرگونه گیاهی در گوشه گوشه ایران عزیز به مثابه یک انسان می‎نگرد که باید در صیانت و نگهداری از سلامت و شادابی‎اش تلاشی دلی و عاشقانه و تا پای جان داشت.
این نگاه زیبا که با عشق و علاقه وصف ناپذیری توامان گردیده، می‎تواند الگو و پشتوانه ای برای همه دوستداران طبیعت گردد که با تلاشی دوچندان در راه هدف انتخابی و بلند خود که همانا صیانت از محیط زیست در معرض تخریب است ثابت قدم‎تر از گذشته و امیدوارانه‏تر به گام های استوار خود ادامه دهند و از هیچ کوششی در جهت آگاهی بخشی به دیگر همنوعان لحظه ای دریغ نورزند.
این پزشک دوستدار طبیعت از سال ۱۳۹۷ در خصوص حفاظت از محیط زیست اقدام به راه اندازی جایزه زیست محیطی ”رادمنش” کرده که به گفته خود فارغ از هر نوع نگاه سیاسی هدفش ترغیب مردم برای حفاظت از محیط زیست است.
به گفته وی در انجام این اقدامات هیچ هدف سیاسی یا اقتصادی وجود ندارد و تنها به این امید این اقدام را انجام می‏دهم که بتوانیم حفاظت از محیط زیست را به یک فرهنگ غالب برای زندگی مسالمت آمیز و بهتر انسان‏ها در کنار طبیعت مبدل سازم.
دکتر رادمنش در پنجمین همایش زیست محیطی كه با حضور جمعی از دوستداران طبیعت در تهران برگزار شد، بر ضرورت آگاهی بخشی و آموزش دادن آحاد مردم در راستای صیانت هرچه بیشتر از محیط زیست تاکید کرد.
  تخریب طبیعت بزرگترین تهدید حیات بشر است
این پزشک دوستدار طبیعت براین باور است که بشر هم همسو با از بین رفتن طبیعت در حال نابود شدن است اما به ندرت افراد از این حقیقت آگاه هستند.
دکتر رادمنش که سالانه با هزینه شخصی اقدام به برگزاری جشنواره ملی زیست محیطی می کند تا بتواند به سهم خود حساسیت جامعه را نسبت به ضرورت حفظ و حراست جدی از داشته های طبیعی و جلوگیری از تخریب محیط زیست بالا ببرد در پنجمین جشنواره زیست محیطی از تخریب طبیعت به عنوان بزرگترین تهدید حیات بشریت نام برد که تاکنون از آن غفلت شده است.
وی اضافه کرد:البته با کارهای انجام گرفته طی سال‎های اخیر اهمیت به سلامت محیط زیست روز به روز برای مردم مهمتر می‏شود و افراد بیشتری به آن تمایل نشان می‏دهند.
این پزشک دوستدار طبیعت تصریح کرد:سال‌ها پیش چیزی به نام فعال زیست‌محیطی در کشور نداشتیم اما اکنون تعداد خیلی زیاد شده است و فعالیت‏های زیست محیطی آن‏ها بسیار تاثیرگذار است.
وی ادامه داد: ایران طبیعت بکری دارد اما به خوبی از این میراث استفاده نکردیم و نامهربانی با طبیعت موجب شد برخی از گیاهان و جانوران برای همیشه منقرض شوند که این خسارت غیر قابل جبران است.
رادمنش با اشاره به آلودگی هوای تهران افزود: آلودگی هوا هرچند کم باشد می‏تواند سبب تغییرات ژنتیکی در انسان شود و او را در معرض ابتلا به بیماری‏ها قرار دهد.
وی بیان کرد:با آموزش صحیح می‏توان بشر را نجات داد و همه ما جزئی از این جامعه انسانی هستیم و به نوعی خود را نجات دهیم.
دکتر رادمنش در ارتباط با نحوه برگزاری و فراخوانی این جشنواره سالانه گفت:تاکنون بالای ۱۰۰ نفر در حوزه فردی و گروهی در این حوزه صاحب مقام شده و مورد تجلیل قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: امسال از آذرماه فراخوان پنجمین دوره جایزه ارائه شد و ۱۰۵ اثر دریافت شد و هیات داوران ۳۱ نفر را برنده اعلام کردند.
وی تاکید کرد: ترجمه کتاب جنایت علیه محیط زیست را که به زبان کردی ترجمه نموده ام در شمارگان یک هزار نسخه به کردستان عراق ارسال شده است.
به گفته دکتر رادمنش همچنین این کتاب به زبان عربی به کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال خواهد شد.
براساس این گزارش پنجمین جشنواره ملی زیست محیطی دکتر رادمنش تعداد ۳۱ برگزیده داشت.
در اولین دوره از اعطای این جایزه در شهریور ماه ۹۷، به برگزیدگان هفت استان زاگرس نشین در زمینه اقدامات حفاظت از محیط زیست جایزه”رادمنش” اعطا شد.
دوستداران محیط زیست از استان‏های کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، فارس، خوزستان، کرمانشاه، لرستان و چهارمحال و بختیاری موفق شدند اولین جایزه “رادمنش” را به خود اختصاص دهند.
این فعالان مردمی محیط زیست بنابرسیاست‏های این برند ، در زمینه کاشت گیاهان بومی، پاکیزگی طبیعت ، ارتقای فرهنگ و آموزش
زیست محیطی شهروندان ، تلاش در جهت حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در معرض انقراض و فعالیت‏هایی در جهت بهتر زیستن ، موفق به دریافت این جایزه شده اند.
جایزه محیط زیستی دکتر رادمنش به عنوان فرایندی مردمی با مدیریت بخش خصوصی ساز و کاری است برای شناسایی، معرفی، تقدیر و حمایت از همه کسانی که گروهی یا فردی برای پاسداشت سرزمین خود داوطلبانه تلاش می‏کنند.