عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد

عربستان بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد


 


عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲، بزرگترین صادرکنندگان نفت به چین ماند و روسیه که با قیمت پایین، موفق شد پالایشگاههای چینی را مشتری خود کند، در رتبه دوم قرار گرفت.
به گزارش ایسنا، اداره کل گمرک چین اعلام کرد واردات نفت چین از روسیه در سال ۲۰۲۲، نسبت به سال پیش از آن، به میزان هشت درصد افزایش یافت و به ۸۶.۲۵ میلیون تن معادل ۱.۷۲ میلیون بشکه در روز رسید.
نفت روسیه در پی تحریم های غربی که بر سر حمله مسکو به اوکراین وضع شدند، با تخفیف بسیار بالایی نسبت به قیمت پایه بازار جهانی عرضه
 می شود.
چین حاضر نشده است حمله روسیه به اوکراین را محکوم کند و به تحریم‌هایی که کشورهای غربی از پنجم دسامبر علیه صادرات نفت دریابرد روسیه به اجرا گذاشته اند، اعتنایی نکرده است.
این کشور در دسامبر، ۶.۴۷ میلیون تن معادل
 ۱.۵۲ میلیون بشکه در روز نفت از روسیه خریداری کرد که با واردات ۱.۷ میلیون بشکه در روز در مدت مشابه سال ۲۰۲۱، قابل مقایسه است.
پالایشگاه‌های دولتی چین، خرید نفت روسیه را از نوامبر کاهش دادند اما پالایشگاه‌های خصوصی به خرید نفت از معامله گران واسطه ای که کشتی و بیمه را برای محموله های نفتی فراهم کرده و آنها را از ریسک تحریم‌های ثانویه در امان نگه می دارند، ادامه داده اند.
عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲، مجموعا
 ۸۷.۴۹ میلیون تن معادل ۱.۷۵ میلیون بشکه در روز نفت به چین صادر کرد که مشابه سطح صادراتش در سال ۲۰۲۱ بود.