فست‌فودها ما را افسرده می‌کنند!

فست‌فودها محصول دنیای مدرنی هستند که در آن کار کردن در اولویت قرار دارد و فرصتی برای پختن غذای خانگی باقی نمی‌ماند. فست‌فودها با طعم‌های خاص، به مذاق بسیاری از ما خوش می‌آیند و حتی برخی از ما که وقت و فرصت پختن غذا داریم، ترجیح می‌دهیم گاهی ناخنکی به فست‌فودها بزنیم. در این میان کودکان و نوجوانان تمایل بیشتری به خوردن فست‌فودها دارند.

فست‌فودها ما را افسرده می‌کنند!فست‌فودها محصول دنیای مدرنی هستند که در آن کار کردن در اولویت قرار دارد و فرصتی برای پختن غذای خانگی باقی نمی‌ماند. فست‌فودها با طعم‌های خاص، به مذاق بسیاری از ما خوش می‌آیند و حتی برخی از ما که وقت و فرصت پختن غذا داریم، ترجیح می‌دهیم گاهی ناخنکی به فست‌فودها بزنیم. در این میان کودکان و نوجوانان تمایل بیشتری به خوردن فست‌فودها دارند.
اما این غذاها، علاوه بر این‌که حاوی مقدار زیادی نمک، طعم‌دهنده و مواد نگهدارنده‌ای هستند که برای بدن مضرند، موجب اختلالات روانی هم می‌شوند.
پژوهشگران متوجه شده‌اند که یک رژیم غذایی سرشار از فست‌فود و اجزا اساسی آن، مانند چربی‌های ناسالم، سدیم و قند، می‌تواند بر مغز، استخوان‌ها و خلق و خوی انسان تاثیرگذار باشد.
مطالعات نشان می دهد افرادی‌که بیشترین مصرف فست‌فود و کالاهای پخته تجاری را دارند به احتمال زیادتر به تحرک کمتر، داشتن عادت‌های غلط غذایی که شامل خوردن کمتر میوه، میوه‌های مغزدار( گردو، بادام، پسته، فندق وغیره) ماهی، سبزیجات، و روغن زیتون می‌پردازند سیگار کشیدن و کارکردن بیشتر از 45 ساعت در هفته از دیگر خصوصیات شایع این گروه است.
با توجه به داده‌های این تحقیق که پروژه‌ی خورشید(SUN)  نام‌گذاری شد، حتی مصرف مقادیر کم فست‌ فود و یا غذاهای فرآوری شده صنعتی به میزان قابل توجهی به پیشرفت افسردگی کمک می‌کند. در پروژه تحقیقات خورشید از 8964 نفر که هرگز به افسردگی مبتلا نبودند استفاده شد. در مدت 6 ماه تحقیقات بر روی این افراد 493 نفر از این داوطلبین دچار افسردگی شده و یا اقدام به مصرف داروهای ضد افسردگی کردند. نتایج به‌‌دست آمده در این تحقیق با تحقیقی که در همین راستا در سال 2011 در دانشگاه ناوارا انجام پذیرفت و در نشریه  Plosone   به چاپ رسید، هم‌خوانی داشت. در این تحقیقات از 12059 نفر داوطلب286  افسردگی مبتلا شده و یک افزایش 42 درصدی از خطر ابتلا به افسردگی در نتیجه افزایش استفاده از فست‌ فود گزارش شد.