توافق برد - برد با فدراسیون فوتبال و با مشارکت فیفا

پیشنهادی برای باز شدن پنجره‌های استقلال و پرسپولیس

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌توانند با کمک فدراسیون فوتبال و پرداخت مطالبات‌شان از طریق منابع مالی در فیفا، با پنجره‌های بسته خداحافظی کنند.

توافق برد - برد با فدراسیون فوتبال  و با مشارکت فیفا

دو باشگاه استقلال و پرسپولیس می‌توانند با کمک فدراسیون فوتبال و پرداخت مطالبات‌شان از طریق منابع مالی در فیفا، با پنجره‌های بسته خداحافظی کنند.
به گزارش تسنیم، پنجره نقل و انتقالاتی‌ باشگاه استقلال با شکایت وینفرد شفر و عدم پرداخت مطالبات او بسته شده و باشگاه پرسپولیس، شرایط مشابهی را با برانکو ایوانکوویچ دارد. با این تفاوت که پنجره استقلالی‌ها زودتر بسته شد و این تیم نتوانست از بازیکنان جدیدش در لیگ قهرمانان آسیا استفاده کند و پرسپولیس با بازیکنان جدید خود راهی فینال مسابقات شد، اما این دردسر برای هیچ‌کدام از دو باشگاه پایان نیافته و ممکن است خطرات دیگری از جمله سقوط به یک دسته پایین‌تر یا کنار گذاشته شدن از لیگ قهرمانان فصل آینده با توجه به عدم صدور پروانه حرفه‌ای مواجه شوند.
یکی از مشکلات دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، بحث انتقال پول به حساب شاکیان است. مسئله‌ای که حالا با تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک‌های ایرانی، سخت‌تر هم شده است و می‌تواند دردسرها را دوچندان کند. در این شرایط تنها یک راه مطمئن باقی می‌ماند و آن هم پرداخت این پول‌ها از طریق نهادی چون فیفاست که پیش از این هم با پرداخت به پروپیچ، زلاتکو ایوانکوویچ، ایگور پانادیچ و مارکو این پرونده‌ها بسته شد. با این حال مشکل اساسی در این راه هم اینجاست که پرسپولیس و استقلال دیگر پولی در فیفا ندارند و در این زمینه باید راه دیگری را انتخاب کنند که با توافقات داخلی، شدنی خواهد بود.
فدراسیون فوتبال به جز مبلغ تعیین شده برای پروژه‌ها که 3 میلیون دلار است و حق استفاده از این پول برای موارد دیگری را ندارد، مبلغ 3 میلیون 700 هزار دلار از فیفا طلب داشت که بخشی از این مبلغ و حدود 200 هزار دلار از آن بابت شکایت کارلوس کی‌روش و پاداش سومی جام ملت‌ها پرداخت شد. با احتساب همین مبلغ کسر شده نیز، فدراسیون فوتبال حدود 3 میلیون و 500 هزار دلار در حسابش مانده که مدت‌هاست قصد انتقال این پول به ایران را دارد، اما تحریم‌ها چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. همین مسئله فدراسیون فوتبال را نیز در هزینه‌هایش دچار مشکل کرده و همه راه‌ها نیز برای انتقال پول بسته است، اما فیفا می‌تواند با درخواست فدراسیون و ارائه اسناد، این پول را به حساب‌های مشخصی که مرتبط با فوتبال ایران باشد، واریز کند؛ از جمله پرداخت به شاکیانی که به هر دلیلی تاکنون نتوانسته‌اند پول خود را دریافت کنند.
در این زمینه دو باشگاه پرسپولیس و استقلال می‌توانند با تامین بودجه ریالی پرونده‌های خود در فیفا و واریز آن به حساب فدراسیون، هم مشکل مالی فدراسیون فوتبال را حل کرده و هم درخواست کنند فدراسیون از طریق منابع موجودش در فیفا پول شاکیان آنها از جمله شفر و برانکو را پرداخت کند. راهکاری که برد - برد است و هم مشکل مالی فدراسیون فوتبال را حل می‌کند و هم دو باشگاه مشکل خود را از میان برمی‌دارند. فیفا نیز با توجه به اینکه در جریان مشکلات تحریمی و همچنین شکایت این افراد از باشگاه‌های ایرانی است، می‌تواند در این زمینه همکاری مناسبی داشته باشد و در سریع‌ترین زمان ممکن با انجام پرداختی التهاب موجود در این دو باشگاه را برطرف کند.
حال اینکه مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس  همینطور مدیران فدراسیون فوتبال چگونه در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند، بسیار حائز اهمیت است. با توجه به مسئله ممنوعیت ورود بازیکنان و مربیان خارجی نیز، فدراسیون فوتبال می‌تواند با همکاری در این زمینه به باشگاه‌های درگیر کمک کند تا آنها با بستن پرونده‌های بین‌المللی خود، به پرونده‌های داخلی خود برسند تا از حجم پرونده‌های موجود در کمیته وضعیت فدراسیون نیز کاسته شود. این تنها راه ممکن در شرایط فعلی است و شاید بتوان با همفکری و همکاری، فضای فوتبال کشور را آرام‌تر کرد. در حال حاضر به جز پرسپولیس و استقلال، باشگاه دیگری در این زمینه مشکل ندارد و چه بسا اگر باشگاه‌های دیگر نیز درگیر چنین شرایطی بودند، باز هم همین پیشنهاد می‌توانست برای آنها نیز چاره‌ساز شود.