عدم ارائه شیر در مدارس و مشکل گرانی لبنیات!

تا پیش از شیوع کرونا، حداقل در برخی مناطق کشور و در برخی از مدارس، شیر بین دانش‌آموزان توزیع می‌شد. و خانواده‌ها حتی اگر خودشان نمی‌توانستند لبنیات تهیه کنند، خیال‌شان از بابت رسیدن این ماده مهم غذایی به فرزندان‌شان در مدارس راحت بود.

عدم ارائه شیر در مدارس و مشکل گرانی لبنیات!تا پیش از شیوع کرونا، حداقل در برخی مناطق کشور و در برخی از مدارس، شیر بین دانش‌آموزان توزیع می‌شد. و خانواده‌ها حتی اگر خودشان نمی‌توانستند لبنیات تهیه کنند، خیال‌شان از بابت رسیدن این ماده مهم غذایی به فرزندان‌شان در مدارس راحت بود.
 اما طبعا با شیوع کروناویروس و تعطیلی مدارس، پروسه توزیع شیر در مدارس هم قطع شد. و پس از آن با روند گرانی روز به روز لبنیات، این ماده غذایی مهم از سفره مردم کم یا اصلا برچیده شد. بنابراین به نظر می‌رسد برای ممکن کردن تامین لبنیات برای خانواده‌ها و به‌ویژه فرزندان در حال رشد، باید تمهیدات خاصی اندیشیده شود. چرا که کم شدن هر نوع ماده غذایی از سفره خانواده بر سلامت و امنیت غذایی نسل آینده تاثیر می‌گذارد.
به گفته یک کارشناس صنعت شیر:«همه می‌دانیم که رشد طولی تا سن 30سالگی اتفاق می‌افتد و پس از آن رشد طولی متوقف و به‌طور معمول رشد عرضی آغاز می‌شود. کلسیم نقش تعیین‌کننده‌ای در استحکام و سلامتی استخوان‌ها و دندان‌ها دارد و جذب آن تنها تا حدود سی سالگی اتفاق می‌افتد.»
این کارشناس صنعت شیر باب بیان این‌که:« جذب کلسیم در سنین 8 تا 18 سالگی چند برابر سایر سنین است، اظهار داشت: استخوان‌ها بانک کلسیم بدن هستند و علاوه بر نیازهای ساختمانی، تامین کننده کلسیم موردنیاز مغز در طول حیات انسان هستند. کلسیم، ماشین انتقال فرامین مغز به قسمت‌های مختلف بدن است و به همین دلیل مغز، مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مصرف کننده کلسیم است.»
با این همه گرانی و عدم توانایی مردم در تامین لبنیات به عنوان منبع کلسیم بر رشد مغزی و توانایی هوشی و ذهنی نسل اینده تاثیر ناگواری خواهد گذاشت که باید این مسئله مهم و حیاتی مورد توجه والدین و نیز مسئولان ذیربط قرار گیرد.