شباهت‎های ویروسها را جدي بگيريم!

يكي از مشكلات پيش رو در رابطه با كروناويروس، آنفلوآنزا و سرماخوردگي، شباهت اغلب علايم اين سه بيماري است كه البته هر سه از خانواده كروناها هستند و مربوط مي شوند به آنفلوآنزا كه سرماخوردگي نوع خفيف آن است.

شباهت‎های ویروسها را جدي بگيريم!يكي از مشكلات پيش رو در رابطه با كروناويروس، آنفلوآنزا و سرماخوردگي، شباهت اغلب علايم اين سه بيماري است كه البته هر سه از خانواده كروناها هستند و مربوط مي شوند به آنفلوآنزا كه سرماخوردگي نوع خفيف آن است.
با اين همه، ممكن است در برخي موارد شدن سرماخوردگي و آنفلوآنزا به گونه اي باشد كه با ابتلا به كوويد19، اشتباه گرفته شود. آن هم در حالي كه سالانه حدود 100 هزار نفر فقط در اثر ابتلا به آنفلوآنزا جان خود را از دست مي دهند. همين مسئله موجب نگراني اغلب كارشناسان و كادرهاي درمان شده است.
فوق تخصص بیماری‌های عفونی در اين مورد گفته است:«هر سال با آغاز فصل پاییز، کشور حدود چهارماه درگیر شیوع ویروس تنفسی آنفلوآنزا می‌شود که ممکن است گاهی منجر به فوت فرد مبتلا شود.»
گرچه علائم آنفلوآنزا و کووید۱۹ در بسیاری از موارد مشابه است اما اين دو بيماري تفاوت‌هایی هم دارند. در اکثر مواقع آنفلوآنزا با علائم تب و لرز شدید و سردرد و به‌صورت ناگهانی ظاهر می‌شود. تب علامت شاخصی در این بیماری است و بعد از دو یا سه روز سرفه نیز به علائم افزوده می‌شود.
در کوويد19، تب ممکن است اولین علامت بروز بیماری نباشد یا حتی اصلا بروز نکند. دوره معمول بیماری آنفلوآنزا پنج روز است، البته در مواردی که عارضه‌دار می‌شود ممکن است دو تا  سه  هفته نیز طول بکشد، اما دوره بیماری کووید-۱۹، در اکثر مواقع کمتر از دو تا سه هفته نیست.
در سرماخوردگی آبریزش بینی و عطسه، علائم غالب است و تب نادر بوده و در صورت بروز، خفیف است. طول دوره این بیماری بیشتر از  ۳، ۴ روز نخواهد بود.
برخی علائم متفاوت در این میان می‌تواند کمک کننده باشد، به‌عنوان مثال از دست رفتن حس بویایی و چشایی در کرونا بیشتر دیده می‌شود. در چند ماه اخیر اسهال نیز جزو علائم کرونا اعلام شده که در بیماران مبتلا به آنفلوآنزا به ندرت بروز می‌کند.
در این شش ماه پیش رو مردم حتما باید بیش از گذشته به دستورالعمل‌های محافظتی از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و عدم حضور در تجمعات و محیط‌های سربسته توجه کنند.