اگر ُشل دست مي‌دهيد؛ مراقب خودتان باشيد!

اين روزها در مواجهه با دوستان و آشنايان، يا اصلا دست نمي‌دهيم يا روش دست‌دادن‌مان عوض شده است؛ اما هركس سبك خاصي براي دست دادن دارد، بعضي‌ها سفت و سخت دست مي‌دهند وبرخي هم با بي‌حالي، شل و بي‌تفاوت دست مي‌دهند. تحقيقات اخير نشان داده است كه سفت و شل دست دادن ما ممكن است با برخي از بيماري‌هاي ما در ارتباط باشد. به‌ويژ شل دست دادن، احتمالا نشاني از بيماري كبدي باشد.

اگر ُشل دست مي‌دهيد؛ مراقب خودتان باشيد!اين روزها در مواجهه با دوستان و آشنايان، يا اصلا دست نمي‌دهيم يا روش دست‌دادن‌مان عوض شده است؛ اما هركس سبك خاصي براي دست دادن دارد، بعضي‌ها سفت و سخت دست مي‌دهند وبرخي هم با بي‌حالي، شل و بي‌تفاوت دست مي‌دهند. تحقيقات اخير نشان داده است كه سفت و شل دست دادن ما ممكن است با برخي از بيماري‌هاي ما در ارتباط باشد. به‌ويژ شل دست دادن، احتمالا نشاني از بيماري كبدي باشد.
يكي از بيماري‌هاي شايع در كشور ما كبد چرب است- مقدار قابل توجهی چربی درون سلول‌های کبد تجمع پیدا کنند. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد زخم یا آسیب‌های جبران‌ناپذیر در کبد شود و در نهایت به سیروز یا از کار افتادن کبد منجر گردد. اين بيماري كه خيلي دير خود را نشان مي‌دهد؛ تشخیص آن بسیار دشوار است چراکه علائم بیرونی آن بسیار محدودند و هیچ نشانه روشنی در مراحل اولیه خود ندارد.
اغلب افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند اصلا متوجه آن نمی‌شوند. یک کبد سالم باید فاقد هرگونه چربی باشد. اين بيماري ربطي به چاقي و لاغري افراد هم ندارد؛ در بسیاری از موارد گرچه فرد جثه‌ای بسیار لاغر دارد باز هم ممکن است که به کبد چرب مبتلا باشد.
این بیماری بعد از چند سال می‌تواند باعث التهاب شدید و ایجاد زخم در کبد شود و ریسک ابتلا به سرطان کبد را افزایش خواهد داد. کبد چرب گرچه بیماری رایجی است اما تشخیص آن می‌تواند بسیار دشوار باشد چراکه علائم بیرونی آن بسیار محدودند و هیچ نشانه روشنی در مراحل اولیه خود ندارد.
با این حال تحقیقات جدید نشان می‌دهند که قدرت افراد در دست دادن می‌تواند پزشکان را در شناسایی این بیماری طی مراحل اولیه‌اش یاری دهد. این کشف در واقع شانس مداخله پزشک پیش از وخامت یافتن بیماری را افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد بیماری کبد چرب در صورتی‌که طی مراحل اولیه‌اش تشخیص داده شود قابل درمان است و صرفا کافیست فرد ۱۰ درصد از وزن خود را از دست بدهد.
محققان دانشگاه Auckland در نیوزیلند تقریبا ۴۰۰۰ داوطلب زن و مرد را که در دهه ۴۰ زندگی خود به سر می‌بردند مورد بررسی قرار دادند. برای تست داوطلبان باید گجت را سه مرتبه با هر دو دست خود فشار می‌دادند و سپس دستگاه متوسط نیروی وارده را محاسبه می‌کرد.آن‌ها که بالاترین نمره را دریافت می‌کردند و با نیروی کمتری دستگاه را فشار داده بودند (شل دست می‌دادند) در ادامه تحت عکسبرداری قرار گرفتند تا هرگونه توده چربی درون کبدشان شناسایی شود.