ماسک، شیلد صورت یا هردو؟!

بدیهی است که حتی استفاده حداکثری از وسیله محافظت کننده‌ای مانند ماسک و شیلد صورت یا همان محافظ‌های تلقی، ایمنی مطلق به همراه ندارند و تنها یک محافظت حداکثری را انجام می‌دهند. تعداد جان باختگان کادر درمان نشان می‌دهد با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی هم امکان ابتلا به این ویروس وجود دارد. اما نکته مهم این است که ما باید از این محافظ‌ها حتما استفاده کنیم و خود و دیگران را به آسانی در معرض ابتلا به این ویروس قرار ندهیم. به ویژه آن که برخی از ما ناچاریم برای کار، از منزل خارج شویم و این رفت و آمدها می‌تواند امنیت سلامتی خانواده را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ماسک، شیلد صورت یا هردو؟!بدیهی است که حتی استفاده حداکثری از وسیله محافظت کننده‌ای مانند ماسک و شیلد صورت یا همان محافظ‌های تلقی، ایمنی مطلق به همراه ندارند و تنها یک محافظت حداکثری را انجام می‌دهند. تعداد جان باختگان کادر درمان نشان می‌دهد با رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی هم امکان ابتلا به این ویروس وجود دارد. اما نکته مهم این است که ما باید از این محافظ‌ها حتما استفاده کنیم و خود و دیگران را به آسانی در معرض ابتلا به این ویروس قرار ندهیم. به ویژه آن که برخی از ما ناچاریم برای کار، از منزل خارج شویم و این رفت و آمدها می‌تواند امنیت سلامتی خانواده را تحت‌الشعاع قرار دهد.  
البته که استفاده از ماسک در هوای گرم تابستان، مشکلات خاص خودش را دارد و موجب می‌شود به دلیل تعرق و مرطوب شدن ماسک، ناچار از تعویض چندین باره ماسک خود در طی روز باشیم. اما برای برخی سوال است که از بین ماسک و شیلد صورت، کدامیک از بهتر عمل می‌کنند؟
ویلیام لیندزی، پژوهشگر در موسسه ملی سلامت آمریکا در این رابطه گفته است:
«ماسک پارچه‌ای یا پزشکی بهتر از طلق محافظ می‌تواند مسیر ذرات ریز حاوی ویروس را سد کند. طلق محافظ برای ذرات واقعا بزرگ که تقریبا می‌توانید آن‌ها را ببینید خوب است اما هرچه ذرات کوچک‌تر می‌شوند، نفوذ به دهان و بینی شما برای‌شان راحت‌تر خواهد بود.»
بنابراین در نگاه اول این طور به نظر می‌رسد که ماسک گزینه بهتری باشد؛ اما باید توجه داشته باشیم که این ویروس از طریق چشم‌ها هم منتقل می‌شود و ما در این مورد هم باید مراقبت‌های لازم را رعایت کنیم. این دیگر به میزان حضور افراد مختلف در بیرون از منزل و در میان اجتماعات مختلف بستگی دارد و خود آنان باید با توجه به شرایط ویژه خویش ماسک، شیلد صورت یا هر دو را انتخاب کنند و هیچ قطعیتی در مورد هیچ‌کدام وجود ندارد.