مولدسازی دارایی ها در بودجه ۱۴۰۰ لحاظ شود

پیشنهاد رئیس سازمان برنامه و بودجه:

رئیس سازمان برنامه و بودجه برای بودجه ۱۴۰۰، افزایش درآمدها از محل درآمدهای مالیاتی و مولد سازی دارایی‌ها و مدیریت هزینه ها از طریق بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را پیشنهاد کرد.


رئیس سازمان برنامه و بودجه برای بودجه ۱۴۰۰، افزایش درآمدها از محل درآمدهای مالیاتی و مولد سازی دارایی‌ها و مدیریت هزینه ها از طریق بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد را پیشنهاد کرد.
به گزارش مهر به نقل از سازمان برنامه و بودجه کشور، دومین جلسه ستاد بودجه ۱۴۰۰ در سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل شد که تصمیمات نهایی آن، جهت تصویب به شورای اقتصاد و نهایتاً هیأت وزیران در هفته جاری ارائه خواهد شد.
در ابتدای این جلسه حمید پورمحمدی قائم مقام ستاد تدوین بودجه از اعضا خواست تا متناسب با سال آخر دولت دوازدهم و روی کار آمدن مجلس یازدهم، نهایت کوشش خود را به کار بندند تا لایحه‌ای وزین و در شأن دولت، در موعد مقرر (۱۵ آذرماه) به مجلس ارائه شود.
پس از ارائه گزارشی از سوی رحمتی رئیس امور اقتصاد کلان در این جلسه، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، آنچه که در بودجه ۱۴۰۰ باید مورد توجه قرار گیرد را برشمرد و افزود: در این گزارش باید آثار تحریم اول و دوم علیه کشور را نشان دهیم. اینکه در تحریم اول، کشور چه امکاناتی داشت و در تحریم دوم با چه مواردی روبرو بودیم و چه کمبودهایی داشتیم.
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تاکید کرد: در شرایط رکود تورمی، باید دو نوع سیاست «مالی انبساطی» را برای رکود و سیاست «پولی انقباضی» را برای بخش‌های منجر به تورم در نظر بگیریم.
نوبخت دو پیشنهاد را در ادامه مطرح کرد که در ستاد اقتصادی دولت نیز مورد توجه قرار گرفته بود. نخست افزایش درآمدها از محل درآمدهای مالیاتی و مولد سازی دارایی‌ها و دوم مدیریت هزینه‌ها از طریق بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد.
وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور پیرو فرمان رهبری، برنامه اصلاح ساختار بودجه را به شورای سران سه قوه ارائه نمود؛ ادامه داد: می‌کوشیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ را بر اساس اصلاح ساختار بودجه تدوین کنیم.