سه سناریوی مهم دانشگاه شریف برای ترم تحصیلی آینده

رییس دانشگاه تشریح کرد؛

رییس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر این‌که پیشنهادها و سناریوهای مختلفی برای نحوه‌ آموزش و فعالیت دانشگاه برای ترم آینده مطرح است، اظهار کرد: هنوز در خصوص هیچ کدام از این پیشنهادات تصمیم‌گیری قطعی نشده است.

رییس دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر این‌که پیشنهادها و سناریوهای مختلفی برای نحوه‌ آموزش و فعالیت دانشگاه برای ترم آینده مطرح است، اظهار کرد: هنوز در خصوص هیچ کدام از این پیشنهادات تصمیم‌گیری قطعی نشده است.
دکتر محمود فتوحی در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با تاکید بر این‌که امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه شریف از هفتم تیرماه آغاز شده است، اظهار کرد: تاکنون مشکل خاصی در برگزاری این امتحانات نداشتیم ضمن این‌که ما مرکز پاسخگویی آموزش‌های الکترونیکی دانشگاه را راه اندازی کردیم تا به طور دائم در طول زمان امتحانات اگر برای دانشجویان یا اساتید مشکل خاصی تلاش وجود داشته باشد با این مرکز تماس بگیرند و مشکلات احتمالی آنها در اسرع وقت مرتقع
گردد.
وی در ادامه تصریح کرد: در
حال حاضر در تلاشیم که برگزاری امتحانات را به نحو احسن به اتمام برسانیم. کلیه امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه شریف به صورت مجازی برگزار می‌شود البته در خصوص وضعیت فعالیت در آزمایشگاه‌های دانشگاه نیز فکر کردیم و تلاش شده است تا جایی که امکان‌پذیر است عمده آزمایشگاه‌ها نیز به صورت مجازی برگزار شود تا دانشجویانی که واحدهای عملی دارند یا کسانی که در شرف فارغ‌التحصیلی هستند بتوانند واحدهای عملی و آزمایشگاهی خود را بگذرانند.
 وضعیت ترم آینده بستگی به مساله‌ی شیوع ویروس کرونا دارد
رییس دانشگاه صنعتی شریف خاطر نشان کرد: دنبال این هستیم که بیندیشیم برای ترم تحصیلی آینده چه اقداماتی را انجام بدهیم اگرچه وضعیت ترم آینده کاملا بستگی به مساله‌ی شیوع ویروس کرونا دارد. در واقع پیشنهادهای مختلفی برای نحوه‌ی برگزاری ترم تحصیلی آینده وجود دارد و ما داریم در این خصوص فکر می‌کنیم.
دکتر فتوحی تاکید کرد: یکی از پیشنهادها این است که دروس ترم آینده به صورت ترکیبی برگزار شود. براین اساس دانشجویانی که به خوابگاه نیاز ندارند به صورت حضوری در کلاس‌های درس حضور داشته باشند و همزمان دانشجویان ساکن شهرستان‌ها از طریق مجازی کلاس را دنبال کنند، یعنی کلاس‌ها در ساعت و تقویم زمانی خود برگزار شود اما این کلاس‌ها فقط برای تعدادی به صورت حضوری و تعدادی به صورت مجازی برگزار شود.
به گفته رییس دانشگاه صنعتی شریف یکی دیگر از پیشنهادها در خصوص نحوه‌ی برگزاری ترم آینده این است که تمامی کلاس‌ها همانند ترم جاری برای همه دانشجویان به صورت مجازی برگزار شود و البته پیشنهاد دیگر این است که برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که تقریبا نصف جمعیت دانشجویان دانشگاه شریف را تشکیل می‌دهند به صورت حضوری برگزار شود و کلاس‌های دانشجویان کارشناسی همانند این ترم به شیوه‌ی مجازی برگزار شوند، اما در نهایت
هیچ کدام از این روش‌ها به صورت قطعی مورد تصمیم‌گیری قرار نگرفته است و باید بیشتر روی آنها فکر کنیم، چرا که اگر ما بخواهیم به هر شکلی حضور دانشجویان در دانشگاه را داشته باشیم دو نکته‌ اساسی را باید در نظر بگیریم اول حفظ سلامت دانشجویان، اساتید و کارمندان و دوم کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه.
 وضعیت تحصیلی دانشجویان جدیدالورود برای ترم آینده
وی در خصوص وضعیت تحصیلی دانشجویان جدیدالورود برای ترم آینده نیز گفت: هنوز در این خصوص تصمیمی نگرفتیم اما طبق اعلام وزارت علوم این دانشجویان از اوایل آبان‌ماه کلاس‌های درس‌شان شروع می‌شود. طبیعی است اگر بخواهیم کلاس‌های آموزشی این دانشجویان را حضوری برگزار کنیم باید خوابگاه به آنها داده شود و باید دید وضعیت بیماری به
چه صورت پیش می رود. در حال حاضر اولویت با دانشجویان تحصیلات تکمیلی است که برای فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی خود نیاز به حضور فیزیکی در دانشگاه و آزمایشگاههای خود دارند و یا دانشجویانی که در شرف فارغ‌التحصیلی هستند.
دکتر فتوحی در خصوص نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان دانشگاه شریف اظهار کرد: امتحانات پایان ترم دانشجویان به صورت مجازی در حال برگزاری است.اگرچه بسیاری از اساتید تلاش کرده اند تا در طول ترم نیز ارزیابی مستمر نیز داشته باشند. علاوه بر این تعدادی از اساتید علاوه بر امتحانات کتبی پایان ترم ارزیابی به صورت امتحان شفاهی نیز انجام داده اند.
رییس دانشگاه صنعتی شریف در خصوص برنامه این دانشگاه برای برگزاری ترم تابستانی دانشجویان ادامه داد:  برنامه ما قبلا این بود که اگر بخواهیم دانشجویان در دانشگاه حضور داشته باشند این فرصت برای دروس عملی اتفاق می‌افتد تا دانشجویانی که در شرف فارغ‌التحصیلی هستند ازاین فرصت استفاده کنند ولی با توجه به شیوع مجدد ویروس کرونا و ادامه‌ی این وضعیت بعید می‌دانم بتوانیم در تابستان شاهد حضور دانشجویان در دانشگاه باشیم. البته باید دید در چند هفته آینده روند شیوع این بیماری رو به کاهش خواهد بود و  یا خیر.