جزییات برگزاری ترم تابستان در دانشگاه آزاد اسلامي

در دستورالعملی جدید اعلام شد؛

دانشگاه آزاد در دستورالعملی جزییات دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ را برای رشته‌های غیرپزشکی اعلام کرد.

جزییات برگزاری ترم تابستان در دانشگاه آزاد اسلامي

دانشگاه آزاد در دستورالعملی جزییات دوره تابستان سال تحصیلی ۹9-۹۸ را برای رشته‌های غیرپزشکی اعلام کرد.
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، جواد علمایی معاون علوم مهندسی و کشاورزی دانشگاه و
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه، دستورالعمل «دوره تابستان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ برای رشته‌های غیرپزشکی» دانشگاه آزاد اسلامی را به رؤسای استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشی و معاونت آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.
در این دستورالعمل تأکید شده است: در راستای استفاده بهینه از توان و قابلیت‌های منابع انسانی، صرفه‌جویی در زمان و نیز استفاده از تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل های موجود دانشگاه آزاداسلامی در خصوص برگزاری دوره آموزشی تابستان در مقاطع مختلف تحصیلی، این دستورالعمل ابلاغ می‌شود.
 شروع کلاسهای ترم تابستان از
 ۴ مردادماه
براساس این دستورالعمل؛ ثبت‌نام دوره تابستان در واحدها و مراکز دانشگاه آزاد اسلامی از تاریخ ۲۲ تیرماه تا ۲ مردادماه ادامه دارد و شروع کلاس‌های درسی از تاریخ ۴ مردادماه تا ۳۰ مردادماه بدون احتساب زمان ثبت‌نام و امتحانات، ادامه می‌یابد و زمان برگزاری امتحانات از تاریخ یکم شهریور تا ۶ شهریور در نظر گرفته شده است.
در این دستورالعمل آمده است: تعداد کل ساعات تدریس دروس نظری و عملی دوره تابستان مشابه نیمسال‌های اول و دوم بوده و در ۴ هفته آموزشی و برای دروس نظری به صورت مجازی (غیرحضوری) و آنلاین و برای دروس عملی به صورت حضوری اجرا می‌شود. واحدهای دانشگاهی موظفند در خصوص واحدهای درسی ارائه شده در دوره تابستان، اطلاع‌رسانی لازم را انجام دهند.
برای دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی که با حداکثر ۱۰ واحد درسی فارغ‌التحصیل می شوند، اخذ ۱۰ واحد در دوره تابستان بلامانع است.بدیهی است اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر ۱۰ واحد امکانپذیر نیست و اخذ دروس اندیشه ها و وصایای امام خمینی (ره) و روخوانی قرآن کریم علاوه بر حداکثر تعداد واحد انتخابی ذکرشده در جدول فوق بلامانع است.
براساس بندهای این دستورالعمل، ارائه دروس در دوره تابستان اختیاری بوده و ترجیحاً در واحد دانشگاهی مرکز استان برگزار می‌شود.تمامی دانشجویان در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند در واحد محل تحصیل یا یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در سراسر کشور (فقط در یک واحد دانشگاهی) با موافقت گروه تخصصی و معاونت آموزشی/معاونت علمی واحد دانشگاهی مبدأ ثبت‌نام کنند. اخذ درس/دروس در واحد مقصد منوط به ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه لیست دروس) است و بدون معرفی‌نامه واحد مبدأ اعتباری ندارد و
قابل قبول نخواهد بود.
در این خصوص رعایت پیش نیازی و هم‌نیازی دروس در انتخاب واحد دانشجویان الزامی بوده و در صورت عدم رعایت پیش نیازی دروس، موضوع قابلیت پذیرش و ثبت را نداشته و واحدهای دانشگاهی از هرگونه مکاتبه در این خصوص خودداری کنند. اخذ دروس برای دانشجویان رشته های آموزشی (طرح آموزش معلمان) برابر مفاد دفترچه آزمون الزامی است.
همچنین دانشجویان دوره کارشناسی واحدها یا مراکز بین‌الملل در دوره تابستان با ارائه معرفی‌نامه از واحد مبدأ (به همراه لیست دروس) فقط در دیگر واحدها یا مراکز بین‌الملل می توانند انتخاب واحد کنند.
 اخذ یا تمدید پایان نامه ارشد در تابستان امکان پذیر نیست
در این دستورالعمل تأکید شده که اخذ یا تمدید پایان‌نامه برای مقطع کارشناسی ارشد در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و دانشجویان دوره کارشناسی ارشد که در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹9-۹۸ واحد پایان‌نامه را اخذ و یا تمدید کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان نداشته و تا پایان شهریورماه می‌توانند از پایان‌نامه خود دفاع کنند.
 تمدید رساله در تابستان تخلف آموزشی است
ارائه درس یا دروس ثبت‌نام ارزیابی جامع و اخذ یا تمدید رساله در دکتری تخصصی نیز در دوره تابستان امکان‌پذیر نیست و چنین اقدامی تخلف آموزشی محسوب می‌شود. دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که در نیمسال دوم سال تحصیلی ۹9-۹۸ نسبت به ثبت‌نام ارزیابی جامع اقدام کرده‌اند و واجد شرایط شرکت در ارزیابی جامع هستند (مطابق بخشنامه‌های مربوطه)، نیازی به ثبت‌نام در دوره تابستان
 ندارند.
دانشجویان سایر دانشگاه ها (اعم از دولتی و غیردولتی) با ارائه معرفی‌نامه از دانشگاه محل تحصیل می توانند در هریک از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که مجری دوره تابستان است، ثبت‌نام و انتخاب واحد کنند.
در این دستورالعمل آمده است؛ کارکنان در واحد دانشگاهی محل اشتغال خود نمی‌توانند در دوره تابستان درس انتخاب کنند.