موافقت‌نامه مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام بین ایران و عمان امضا شد

در جریان سفر سلطان عمان به تهران؛

ایران و عمان موافقت‌نامه‌ای با موضوع مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام امضا کردند.

موافقت‌نامه مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام بین ایران و عمان امضا شد

ایران و عمان موافقت‌نامه‌ای با موضوع مطالعه و همکاری میدان مشترک هنگام امضا کردند.
به گزارش شانا، موافقت‌نامه مطالعه و همکاری درباره میدان مشترک هنگام (با نام عمانی بخاء غربی) در جریان سفر «هیثم بن طارق آل سعید»، سلطان عمان به جمهوری اسلامی ایران با حضور سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری و سلطان عمان، بین دو طرف امضا شد.
این موافقت‌نامه پس از تفاهم‌های انجام‌شده در سفر پارسال جواد اوجی، وزیر نفت همراه با سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری به عمان برای همکاری با این کشور به‌منظور توسعه این میدان نفتی امضا و مجوزهای لازم برای امضای آن اخذ شده است.
بر اساس این گزارش، هدف از این موافقت‌نامه مطالعه مشترک کل میدان نفتی هنگام و تهیه طرح جامع توسعه (MDP) توسعه آن با استفاده از ظرفیت‌های داخلی و بین المللی، تدوین سناریوهای توسعه مجدد این میدان و همکاری متقابل برای بهره‌برداری از این میدان و برداشت صیانتی از آن است.
از سویی با وجود اینکه پیش از این تفاهم‌هایی با بعضی همسایگان برای توسعه یکپارچه میدان‌های مشترک انجام شده بود، اما هیچ‌کدام از تفاهم‌ها پیشرفتی نداشته و به توافق‌نامه منجر نشده بود، این نخستین موافقت‌نامه برای همکاری با همسایگان در میدان‌های مشترک است که امضا شد البته این موافقت‌نامه فعلاً شامل توسعه نمی‌شود.
قرارداد توسعه میدان هنگام پس از تهیه طرح جامع توسعه (MDP) و تدوین قرارداد اجرایی بین دو طرف امضا خواهد شد و اگر سناریوهایی که در مرحله مطالعه احصا می‌شود، به هر دلیلی اقتصادی یا از لحاظ فنی قابل اجرا نباشد نیازی به امضای قرارداد توسعه وجود ندارد و همین موافقت‌نامه کنونی چارچوب همکاری مشترک را تعیین خواهد کرد.
 افزون بر این موافقت‌نامه مطالعه و همکاری مشترک، قرارداد محرمانگی این میدان برای تبادل داده‌ها و اطلاعات میدان هنگام نیز امضا می‌شود.
به گزارش شانا، میدان نفتی هنگام میدان مشترک بین ایران و عمان است. این میدان در تنگه هرمز در بخش شرقی خلیج فارس و ۴۵ کیلومتری جزیره قشم واقع شده که حدود ۸۰ درصد در آب‌های ایران و ۲۰ درصد دیگر آن در آب‌های کشور عمان قرار گرفته است.