محرومیت از حقوق شهروندی و تعارف با بدون ماسک‌ها!

بی‌شک عدم استفاده از ماسک، هم برای فردی که از ماسک استفاده نمی‌کند و هم برای دیگران خطرناک است؛ خطرناک است زیرا کووید۱۹، با کسی شوخی ندارد و هر درز و منفذی که پیدا کند، از آن‌جا به بدن افراد نفوذ کرده و جان و زندگی آنان را به خطر می‌اندازد. آن‎که ماسک نمی‎زند، فرقی هم نمی‎کند


بی‌شک عدم استفاده از ماسک، هم برای فردی که از ماسک استفاده نمی‌کند و هم برای دیگران خطرناک است؛ خطرناک است زیرا کووید19، با کسی شوخی ندارد و هر درز و منفذی که پیدا کند، از آن‌جا به بدن افراد نفوذ کرده و جان و زندگی آنان را به خطر می‌اندازد. آن‎که ماسک نمی‎زند، فرقی هم نمی‎کند که چه کسی باشد، مسئول و ضامن زندگی مردمی است که با آنان در ارتباط است و در ابتلا و مرگ آنان سهیم است و مقصر. اما سوی جالب و عجیب ماجرا این است که مسئولان مختلف از گذاشتن قانون جریمه و اجرای آن در مورد این افراد به هر دلیلی استنکاف می‌کنند در حالی‌که این مسئله در کشورهای دیگر به خوبی جواب داده، درست مانند کسی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کند و باید جریمه بپردازد، کسی هم که از ماسک استفاده نمی‌کند، باید هزینه این بی‌توجهی را بپردازد و همان‌طور که شهروندی که قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نمی‌کند، از حقوق شهروندی‌اش محروم نمی‌شود و صرفا مجبور است هزینه به خطر انداختن خود و دیگران را بپردازد، با فرد بدون ماسک هم باید چنین رفتار شود. اما چرا ماجرای مواجهه با افراد بدون ماسک که در تمام کشورهای دیگر با جریمه حل وفصل می‌شود؛ این‌جا ناگهان با حقوق شهروندی آنان پیوند می‌خورد؟ چرا مسئولین ناگهان از آخر وارد این ماجرا می‌شوند و شهروندان بدون ماسک را از حقوق شهروندیشان محروم می‌کنند؟ طبعا هر تخطی و جرم اجتماعی، به نحوی با مجازات همراه است، اما حتی یک سارق زندانی شده هم می‌تواند از بسیاری از خدمات شهروندی خود استفاده کند، یعنی نوع جرم موجب نمی‌شود، هیچ فردی از حقوق شهروندی خود محروم شود. اما چرا برخی مسئولان ذیربط ابتدا با تعارف و درخواست‌های محترمانه با مسئله ماسک نزدن شهروندان برخورد کردند و حالا ناگهان همان احترام و تکریم به یک‎باره تبدیل شد ه به محرومیت از برخی خدمات عمومی!؟
ماسک نزدن مثل هر جرم اجتماعی، جرم بوده و برای هر جرمی، جریمه‎ای تعریف شده است، لاجرم آیا بهتر نیست ازآن درخواست‎های  محترمانه وارد پروسه جریمه شویم و آن‎گاه اگر جریمه مالی هم جواب نداد، واکنش‎های بازدارنده‎تر را آغاز کنیم؟ مگر عدم رعایت قانون توسط اغلب موتورسواران که همچنان ادامه دارد و جان مردم سواره و پیاده را
لب رسانده، همواره موجب محرومیت آنان از حقوق شهروندی شده
است؟   
استاندار تهران گفته است:«با هماهنگی کمیته حقوقی ستاد مبارزه با کرونا تصمیماتی اتخاذ خواهد شد تا محرومیت از برخی خدمات عمومی به‌عنوان ضمانت اجرایی الزام استفاده از لوازم ماسک و حفاظت فردی اجرایی شود.»
محرومیت بدون ماسک‎ها از برخی خدمات عمومی، نقض حقوق شهروندی مردم است و تناسبی با جرمی که اتفاق افتاده ندارد؛ می‎توان مانند هر کشور دیگری یا اولا ماسک را مجانی در اختیار مردم قرار داد-مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته که هم ماسک مجانی به مردم می‌دهند و هم جریمه نقدی دارند ار 500 یورو به بالا- یا می‌توان از آنانی که ماسک نمی‌زنند جریمه نقدی دریافت کرد مانند مثلا هندوستان، عربستان و دیگر کشورهای کمتر توسعه یافته-جریمه نقدی از 1300 دلار به بالا-. اما طبعا نمی‌توان و نباید مردم را از حقوق و خدمات شهروندی‌شان محروم کرد، چون جریمه با نوع جرم تناسب ندارد. آن برخی مسئولان ذیربط بهتر است تعارف را کنار بگذارند و آن‌چنان که در مثل آمده است؛ بر مبلغ بیفزایند!