معاون وزیر صمت: مرکز تجاری در افغانستان، اسفند افتتاح می‎شود

معاون وزیر صمت ضمن اشاره به تجارت ۱و ۵ میلیارد دلاری ایران و افغانستان در ۹ ماهه امسال گفت: امیدواریم با افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان روابط تجاری فیما بین گسترش یابد.

 


معاون وزیر صمت ضمن اشاره به تجارت ۱و ۵ میلیارد دلاری ایران و  افغانستان در ۹ ماهه امسال گفت: امیدواریم با افتتاح مرکز تجاری ایران در افغانستان روابط تجاری فیما بین گسترش یابد.
به گزارش مهر، سید محمد موسوی در نشست توسعه تجارت بین ایران و افغانستان اظهار داشت: طی ۹ ماهه سال جاری ۱و ۵ میلیارد دلار مراوده تجاری بین ایران و افغانستان صورت گرفته است که به هیچ عنوان این رقم قابل قبول نیست.
وی افزود: ما می‌خواهیم در کشور افغانستان سرمایه گذاری کنیم و در رشد پایدار این کشور مشارکت داشته باشیم. در همین جا از تجار دو کشور به خصوص صنعت گران ایرانی دعوت می‌کنم از فرصت افغانستان استفاده کنند و نسبت به تکمیل زیرساخت‌های افغانستان اقدام کنند و کاری که استعمارگران در افغانستان نکرده‌اند را ما انجام دهیم.
موسوی گفت: ما قصد داریم که افغانستان را به سمت فناوری، احداث زیرساخت‌ها و توسعه ساخت سوق دهیم.
معاون تجهیزات و ماشین آلات وزیر صمت به حوزه تجهیزات پزشکی درکشور اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر حجم بازار محصولات تجهیزات پزشکی در ایران ۲و ۷ میلیارد دلار است که از این میزان ۱و ۲ میلیارد دلار توسط شرکت‌های ایرانی ساخته می‌شود که می‌توانیم از این بخش به کشور افغانستان صادرات داشته باشیم. همچنین می‌توانیم در این حوزه نخبگان افغان را پرورش دهیم.
وی ادامه داد: حجم تجارت ماشین آلات و تجهیزات در ایران
 ۱۹ میلیارد دلار بوده که هم اکنون به ۱۷ میلیارد دلار رسیده است. از این میزان
 ۹ میلیارد دلار مربوط به واردات و ۸ میلیارد دلار ساخت داخل است؛