چرا ۵ میلیارد سود سهام عدالت توزیع نشد؟

آیین نامه سهام عدالت مشکل حقوقی و شرعی دارد

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری با بیان اینکه در آیین نامه آزاد سازی سهام عدالت برخی مسائل حقوقی و شرعی رعایت نشد،گفت:اگر سودی از سهام باقیمانده است مشخص نیست چرا بین مردم توزیع نشده است.


سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری با بیان اینکه در آیین نامه آزاد سازی سهام عدالت برخی مسائل حقوقی و شرعی رعایت نشد،گفت:اگر سودی از سهام باقیمانده است مشخص نیست چرا بین مردم توزیع
 نشده است.
اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در آئین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت که توسط شورای عالی بورس به تصویب رسید اساساً یک نگاهی انقباضی نسبت به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تعاونی‌های سهام عدالت وجود دارد.
حیدری ادامه داد: این آئین‌نامه مغایرت‌هایی را نیز با قانون فصل ششم اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و فرمان هشت ماده‌ای و ابلاغیه سه ماده‌ای رهبر انقلاب دارد. این مغایرت‌ها را بررسی خواهیم کرد و نظر رسمی کانون را به زودی اعلام می‌کنیم.
 چرا ۵ میلیارد از سود سهام عدالت بین مردم توزیع نشده است؟
وی درباره تشکیل شرکت هلدینگ برای مدیریت سهام غیربورسی گفت: براساس آئین نامه جدید، یک شرکت هلدینگ قرار است به صورت متمرکز مدیریت شرکت‌های غیر بورسی سهام عدالت را بر عهده بگیرد این موضوع هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ قانونی محل اشکال است. نکته اول این است که برای این شرکت پنج میلیارد تومان از محل سود سهام عدالت مردم در سنوات گذشته در نظر گرفته شده است سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر اینها سود سهام مردم است باید به مردم برسد و چه دلیلی داشته که تا الان توزیع نشده است؟
حیدری افزود: نکته دوم این است که در این آئین نامه آمده است، شرکت‌های سرمایه‌گذاری باید دارایی شأن را به هلدینگ بدهند این در حالی است که شرکت‌های سرمایه گذاری در برخی از استان‌ها از محل دارایی خودشان سرمایه گذاری کرده‌اند و سرمایه شأن بیشتر شده است اگر قرار است تصمیمی در این زمینه اتفاق بیافتد باید مردم همان استان این تصمیم را بگیرند.
 مردمی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند مدیریت کل دارایی را به شرکت‌های استانی سپرده‌اند
سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری با انتقاد از در اختیار قرار دادن سهام شرکت‌های غیر بورسی کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده‌اند در یک شرکت هلدینگ، گفت: کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند کل سهام را در شرکت سرمایه‌گذاری استانی انتخاب کردند و نمی‌شود که این انتخاب را نادیده بگیریم و بگوییم شرکت‌های غیر بورسی در هلدینگی جداگانه باشند؛ اگر قرار باشد تغییری در این زمینه اتفاق بیفتد، باید مجدداً گزینه‌ای برای انتخاب مجدد مردم ایجاد شود چراکه مردم انتظار دارند کل سبد توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری اداره شود.
حیدری در پایان گفت: به نظر ما تدابیر آزمون نشده و مبهمی مثل انتخابات الکترونیک آینده نظارت و مشارکت در مدیریت را دچار ابهام می‌کند اگر قرار بود مجمع الکترونیک به عنوان نقطه شروع در شرکت‌های بورسی دیده شود مجمع شرکت‌هایی مثل ایران خودرو و سایپا را می‌شد قبل از این به صورت الکترونیکی اجرا کرد و طرح ملی سهام عدالت که جمع عظیمی در آن حضور دارند در گام بعدی اجرا شود.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که انتخابات الکترونیک نیز در بستر تعاونی‌های سهام عدالت شهرستانی قابل تحقق بود.