ويتاميني براي آرامش اعصاب!

یادداشت

تمام مردم جهان مدت‎هاست درگير استرس‎هاي گوناگون هستند. فرقي نمي‎كند شما در كدام نقطه از جهان و در چه سطحي از امكانات زندگي كنيد؛ هميشه چيزهايي هست كه آرامش دروني و ذهني انسان را به هم مي‎ريزد، هميشه افرادي، افكاري و اعمالي هستند كه ما را دچار اضطراب مي‎كنند. اين روزها اما متخصصان توصيه مي‎كنند به جاي روي آوردن به داروهاي ضد اضطراب و استرس بهتر است سطح ويتامين D بدن خود را افزايش دهيم.

ويتاميني براي آرامش اعصاب!تمام مردم جهان مدت‎هاست درگير استرس‎هاي گوناگون هستند. فرقي نمي‎كند شما در كدام نقطه از جهان و در چه سطحي از امكانات زندگي كنيد؛ هميشه چيزهايي هست كه آرامش دروني و ذهني انسان را به هم مي‎ريزد، هميشه افرادي، افكاري و اعمالي هستند كه ما را دچار اضطراب مي‎كنند. اين روزها اما متخصصان توصيه مي‎كنند به جاي روي آوردن به داروهاي ضد اضطراب و استرس بهتر است سطح ويتامين D بدن خود را افزايش دهيم.
بنابراين بهتر است براي مقابله با استرس و افسردگي به سراغ ويتامين D برويم، چرا كه كمبود ویتامین D ممکن است به افسردگی منجر شود. خطر ابتلا به افسردگی در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، در مقایسه با کسانی که سطح ویتامین D بالاتری دارند بیشتر  است.
 مقادیر کم ویتامین D با اختلال افسردگی اساسی و جزئی و هم‌چنین اختلالات خلقی و کاهش سریع‌تر توانایی‌های شناختی همراه‌است. سطح پایین ویتامین D ممکن است عملکرد شناختی را مختل کند. زیرا گیرنده‌های ویتامین D در مناطقی از مغز وجود دارند که مسئول خلق‌وخو و رفتارهایی هم‌چون افسردگی هستند.بزرگسالان روزانه به‌طور متوسط به حدود 600 تا 800 واحد بین‌المللی (IU) ویتامین D نیاز دارند.
اما معدودی از غذاها مانند قارچ، زرده تخم‌مرغ، ماهی‌های چرب مانند قزل‌آلا، شیر، ماست، غلات صبحانه و آب‌پرتقال به‌طور طبیعی حاوی ویتامین D کافی برای تأمین نیاز روزانه شما هستند. متداول‌ترین راه دریافت این ویتامین دریافت از طریق نور خورشید است. باید سعی کنید سه‌بار در هفته بین ساعت‌های 10 صبح تا 3 بعدازظهر حدود 15 دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید تا بتوانید ویتامین D کافی دریافت کنید.