مدیر عامل اتحادیه دامداران: امسال برای نخستین بار در کشور ۴۶ هزار تن دام سبک و سنگین ذخیره سازی شد

مدیر عامل اتحادیه دامداران: امسال برای نخستین بار در کشور ۴۶ هزار تن دام سبک و سنگین ذخیره سازی شد

 


مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: یکی از عادت های بازار گوشت قرمز استفاده از گوشت گرم است در حالی که برای افزایش بهره وری این رویه باید به سوی بازار گوشت های یخی تغییر کند.
به گزارش مهر، گوشت قرمز، قیمت بالایی در بازار دارد و قرار است با واردات نرخ‌ها تعدیل شود. مجتبی عالی، مدیر عامل اتحادیه دامداران در گفت و گو با مهر عنوان کرد: بهای تمام شده گوشت در بخش دام‌های سبک و سنگین بالا بوده و در حال حاضر دامدار با ضرر محصول خود را
به فروش می‌رساند.وی افزود: از ابتدای مهر تمام محصولات افزایش قیمت داشتند اما نرخ گوشت افزایش نیافت.
عالی ادامه داد: زمستان تعداد دام کم است و دام‌های مولد آبستن بوده و تا اردیبهشت، زمان لازم است تا گوشت داخلی به میزان نیاز عرضه شود.
مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه امسال برای نخستین بار در کشور ۴۶ هزار تن دام سبک و سنگین ذخیره سازی شد، بیان کرد: سال‌های قبل وزارت جهاد کشاورزی برای ذخیره سازی استراتژیک، گوشت از برزیل وارد می‌کرد اما امسال شرکت پشتیبانی امور دام با خرید
 ۴۶ هزار تن گوشت دام از دامداران داخلی مبادرت به ذخیره سازی کرد.
وی با تاکید بر اینکه این گوشت یکی از بهترین محصولات تولید داخل است اظهار کرد: دام‌های کشتار شده جوان و با وزن مناسب بودند به عنوان مثال در بخش دام سنگین گوساله‌ها بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ کیلو وزن داشتند. گوشت خالص این گوساله‌ها ۲۵۰ کیلو بود. در دام سبک، گوسفندها بین ۳۵ تا ۴۰ کیلو وزن که ۱۲ تا ۱۴ ماه سن داشتند.
 قیمت لاشه دام سنگین و سبک
مدیر عامل اتحادیه دامداران با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های دامی درباره قیمت لاشه دام در کشور گفت:لاشه دام سنگین بین ۲۲۰ تا
۲۳۰ هزار تومان قیمت دارد و لاشه گوسفند حدود ۳۵۰ هزار تومان است. همین قیمت در دام زنده گوسفند حدود ۱۷۰ هزار تومان است.
عالی در ادامه سخنان خود درباره قیمت بالای گوشت در بازار اظهار کرد:در حال حاضر بازارگردان ها قیمت را در بازار مدیریت می‌کنند.
 نیاز بازار
مدیر عامل اتحادیه دامداران با بیان اینکه مصرف روزانه گوسفند در کشور روزانه ۲ هزار تن است، گفت:اگر قیمت گوشت در کشورهای همسایه رصد شود در کشورهایی مانند روسیه، قزاقستان و… قیمت جهانی گوشت قرمز ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تومان در هر کیلو است.
وی درباره گوشت‌های توزیعی در فروشگاه‌های زنجیره با مبلغ
۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار تومان وارداتی عنوان کرد:این گوشت با دلار
 ۳۰ هزار تومان وارد شده است.