گمرک اعلام کرد: رفع ممنوعیت تردد کامیون های ایرانی و ترکمنی به خاک دو کشور

گمرک اعلام کرد: رفع ممنوعیت تردد کامیون های ایرانی و ترکمنی به خاک دو کشوربا رفع محدویت ها و ممنوعیت هایی که از زمان همه گیری بیماری کرونا میان ایران و ترکمنستان اعمال شده بود، بعد از سه سال کامیون های حامل کالاهای ترانزیتی، صادراتی و وارداتی می توانند به عمق خاک
دو کشور وارد شوند.
به گزارش ایسنا، در این راستا و با تحقق مصوبات نشست روسای گمرک دو کشور در شهریور سال جاری در محل گمرک مرزی لطف آباد ایران و آرتیق ترکمنستان، اولین کامیون ترکمنستانی وارد خاک ایران شد.
طبق اعلام گمرک، با این اقدام کامیون های دو طرف می توانند به صورت حمل یکسره، ترانشیپمنت مستقیم و غیر مستقیم وارد اماکن گمرکی و عمق خاک دو کشور شوند.
همچنین از دیگر دستاوردهای نشست طرفین در شهریور ماه سال جاری، حذف دریافت متقابل خط سیر عبور کامیون های ایرانی و ترکمنی در داخل خاک دو کشور از آبان امسال به ازای هر کیلومتر ۱/۵ دلار است که این امر سبب کاهش هزینه ها و افزایش حجم‌ مبادلات تجاری خواهد شد.
گفتنی است باتوجه به اینکه طرف ترکمنستانی هیچ محدودیت و ممنوعیتی در تعداد ناوگان ورودی و خروجی اعمال نمی کند و با توجه
به علاقمندی طرف ترکمنستانی به افزایش حجم مبادلات بین کشور، مقامات گمرکی ترکمنستان خواهان افزایش ساعت کاری گمرک دو طرف هستند تا تشریفات گمرکی با سرعت بیشتری انجام شود.