علائم و درمان یبوست را بشناسیم

فلوشیپ جراحی کلورکتال عنوان کرد؛

فلوشیپ جراحی کلورکتال، درباره علائم و روش های درمان یبوست، به ارائه توضیحاتی پرداخت.

علائم و درمان یبوست را بشناسیم

فلوشیپ جراحی کلورکتال، درباره علائم و روش های درمان یبوست، به ارائه توضیحاتی پرداخت.
به گزارش مهر، فخرالسادات انارکی، با تاکید بر اینکه در بیشتر موارد علامت‌هایی که فرد دارد با یبوست اشتباه گرفته می‌شود، افزود: دفع مدفوع خشک و سفت، دفع کمتر از سه بار در هفته، زور زدن زیاد هنگام دفع، احساس دفع ناقص و ناکافی و در نهایت استفاده از انگشت برای کمک به دفع برای سه ماه متوالی از نشانه‌های ابتلاء به یبوست است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه یبوست از جمله بیماری‌های شایع بین مردم است به باورهای غلط در این زمینه اشاره کرد و افزود: متأسفانه افراد به جای اینکه مشکل اصلی که منجر به ایجاد یبوست شده را حل کنند به مصرف داروها و حرکاتی رو می‌آورند تا دفع را تسهیل کند.
انارکی، مصرف خودسرانه داروهای مسهل را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متأسفانه بسیاری از افراد با مراجعه به عطاری‌ها اقدام به تهیه داروهایی برای رفع یبوست می‌کنند.
وی ادامه داد:برخی داروها موقتاً یبوست را درمان می‌کنند ولی نکته اینجاست که مصرف خودسرانه و درازمدت این داروها می‌تواند اثرات مخرب فراوانی داشته باشد.
این فلوشیپ جراحی کلورکتال با اشاره به اینکه برای درمان یبوست باید علت ابتلاء به مشکل درمان شود، خاطرنشان کرد: داروهای درمان فشار خون، دیابت و قلبی عروقی، می‌تواند منجر به یبوست شود بنابراین کنترل برخی بیماری‌ها مساوی با عدم ابتلاء به یبوست است.
انارکی با بیان اینکه سبک زندگی و نوع غذایی که افراد استفاده می‌کنند با ابتلاء به یبوست ارتباط مستقیم دارد، افزود: در وعده‌هایی غذایی که امروزه مردم استفاده می‌کنند جای مایعات و فیبرها به شکل قابل توجهی خالی است.فلوشیپ جراحی کلورکتال ادامه داد: به شکل استاندارد برای اینکه گوارش به درستی کار کند باید هر فرد ۸ تا ۱۰ لیوان مایعات در روز و ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز مصرف کند.
وی با بیان اینکه عمدتاً غذای ایرانی‌ها محدود به ترکیبات نشاسته‌دار مثل سیب‌زمینی، برنج و ماکارونی است، افزود: مصرف گوشت و چربی زیاد هم خطر ابتلاء به یبوست را ۲ برابر می‌کند.
انارکی با اشاره به اینکه مهم‌ترین باور غلط درباره یبوست استفاده از روش دارو درمانی است، گفت: رفع مشکلات تغذیه‌ای مهم‌ترین فاکتورِ درمان است.عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از افراد به قدری در دفع ناتوان می‌شوند که برای مدت‌های طولانی به انجام برخی مانورها رو می‌آورند ادامه داد: بسیاری از بیمارانی که طولانی مدت به اختلالات دفعی دچارند گاهی مجبورند از انگشت برای تخلیه مدفوع استفاده کنند.وی با بیان اینکه آسیب‌هایی که به واسطه تخلیه مدفوع با انگشت ایجاد می‌شود بسیار زیاد و در مواردی جبران ناپذیر است، ادامه داد: آسیب‌هایی که در انتهای بافت مخاط روده توسط تحریک مکانیکی با انگشت ایجاد می‌شود فرد را به زخم مبتلا می‌کند.