کاهش شدید صادرات ایران به ترکیه به دلیل صادر نشدن گاز طبیعی

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به کاهش ۲ میلیارد دلاری صادرات ایران به ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: این اختلاف ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به این کشور است.


رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به کاهش ۲ میلیارد دلاری صادرات ایران به ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: این اختلاف  ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به این کشور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حمید زادبوم  با اشاره به کاهش ۱۴ درصدی تجارت بین الملل افزود: به علت شرایط کرونا در جهان، کشورهایی که بیشتر درگیر کرونا شدند و مرزهای زمینی آن‌ها بسته شد با کاهش صادرات بیشتری روبه رو شدند.
وی با بیان اینکه این پدیده مربوط به ایران نیز است تاکید کرد: در این مدت ۲۰ مرز مشترک ما با کشورهایی که پیش از این به ان‌ها صادرات داشتیم بسته و ضربه بزرگی به اقتصاد ما وارد شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به افزایش صادرات به روسیه و قزاقستان در دوران کرونا ادامه داد: با بازگشایی مرزهای زمینی با کشورهای همسایه، کاهش صادرات از ۵۰ درصد در فروردین به ۳۴ درصد در پایان
 ۶ ماه اول امسال رسید.
وی سپس در تشریح دلایل اختلاف زیاد کاهش صادرات و واردات گفت: یکی از دلایل آن نبود صادرات گاز به کشور ترکیه است.
زادبوم ادامه داد: در ۵ ماه اول امسال صادرات ما به ترکیه ۵۱۳ میلیون دلار بوده در حالی که در ۵ ماه اول سال گذشته صادرات ما به این کشور ۲ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار بوده است و این اختلاف ۲ میلیارد دلاری به علت صادر نشدن گاز طبیعی به این کشور است.