آمادگی شهرداری زنجان برای آغاز بارش‌ها

شهردار زنجان خبر داد؛

شهردار زنجان با اشاره به اقدامات انجام شده برای مدیریت رواناب‌های سطحی شهر زنجان از آمادگی شهرداری برای آغاز بارش‌ها خبر داد.

آمادگی شهرداری زنجان برای آغاز بارش‌ها

شهردار زنجان با اشاره به اقدامات انجام شده برای مدیریت رواناب‌های سطحی شهر زنجان از آمادگی شهرداری برای آغاز بارش‌ها خبر داد.
علیرضا فیروزفر در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به احتمال آغاز بارش‌ها در زنجان، اظهار کرد: شهرداری زنجان در ماه‌های گذشته اقدامات وسیعی در رابطه با ساماندهی انهار و مسیل‌ها در سطح شهر انجام داد تا در زمان بارش‌ها، شهروندان دچار مشکل نشوند و در این رابطه در کوتاه‌مدت کانال‌های عرضی در معابری که مشکل وجود داشت ایجاد شد.
وی تصریح کرد: از سال گذشته مطالعات جامع هدایت و مدیریت رواناب‌های سطحی شهر شروع شد که حاصل این مطالعات در گام نخست اصلاح مشکلات در مناطقی همچون خیابان سعیدی و میدان انقلاب بود که باعث شد در ایام بارندگی در این محل‌ها کمترین میزان آبگرفتگی را شاهد باشیم.
این مسئول در ادامه با بیان اینکه بعد از اتمام مطالعات در این بخش در ۷۰ نقطه عملیات مختلف انجام شد تا مشکلات در این حوزه برطرف شود، افزود: البته بارش‌های تابستان در زنجان که منجر به بروز سیلاب شد را نیز نباید فراموش کرد؛ هر چند در مطالعات شهرداری امکان بروز سیل و آبگرفتگی در این مناطق نیز عنوان شده بود؛ با این حال بعد از این حادثه، شهرداری بلافاصله وارد عمل شد و این نقاط بار دیگر مورد مطالعه قرار گرفت.
شهردار زنجان با تاکید بر اینکه سیستم زهکشی شهر زنجان به‌صورت زیربنایی دارای مشکلاتی است، عنوان کرد: با توجه به گسترش شهر و انتقال آب‌های سطحی به مناطق جنوبی شهر و نبود کانال‌های لازم برای این کار، مشکلات در زمان بارندگی خود را در سطح شهر نشان می‌دهد.
فیروزفر ادامه داد: البته در سه سطح کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت اقداماتی را شهرداری زنجان انجام داده‌ایم که در کوتاه‌مدت کانل‌های عرضی در معابر مورنظر احداث شده است؛ در کنار این اقدام کانال‌های با اهمیت بالاتر از جمله در تقاطع مدرس در حال احداث است که تا دو هفته آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
این مسئول با بیان اینکه با احداث این کانال‌ها تا حد زیادی از بروز رواناب در محل‌ها جلوگیری به‌عمل خواهد آمد، تصریح کرد: در شهرک‌های اقماری نیز این کار در حال انجام است و قطعا تا حد زیادی مشکلات را برطرف خواهد کرد؛ ولی شهرداری به‌دنبال حل نهایی مشکل است که در این رابطه طرح زهکشی غرب به شرق شهر زنجان در حال طراحی است.
وی ادامه داد: با احداث کانال بزرگ شهر که اعتباری بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز دارد، شهر زنجان دیگر مشکلی در رابطه با آبگرفتگی نخواهد داشت.