حضور شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در نهضت ملی مسکن تقویت می‌شود

وزیر راه و شهرسازی:

وزیر راه و شهرسازی: حضور شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در نهضت ملی مسکن تقویت می‌شود


وزیر راه و شهرسازی خدمات فنی و مهندسی ارائه شده توسط شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک را خدمات ویژه ای برشمرد که در اجرای طرح نهضت ملی مسکن بیش از گذشته مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
به گزارش وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک جز قدیمی‌ترین و فنی‌ترین بخش‌های وزارتخانه است، گفت: مأموریت‌های نظارتی و محاسباتی که در بخش‌های مهندسی و فنی برعهده این شرکت است کمتر مجموعه‌ای در کشور دارد که در برنامه است تا میزان بهره‌مندی از خدمات این شرکت افزایش یابد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: مهندسان و کارشناسان شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در بیش از یکهزار پروژه در کشور حضور دارند و مسئولیت نظارت فنی بر پروژه‌ها را برعهده دارند. در مجموع مأموریت ذاتی این شرکت کیفیت‌بخشی به پروژه‌های زیرساختی است و با توجه به ارائه خدمات این شرکت بیش از ۶۰ سال به وسیله صاحبنظران و زبدگان ارائه می‌شود، می‌تواند کمک کار پروژه‌های اصلی وزارت راه و شهرسازی باشد. بنابراین از تمامی همکاران در مجموعه ستاد و استان‌ها انتظار دارم تا حداکثر همکاری را با شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با هدف کیفیت بخشی به پروژه‌ها داشته باشند.
 شهرداری‌های از دانش فنی شرکت آزمایشگاه
 فنی و مکانیک خاک بهره ببرند
عضو کابینه دولت سیزدهم توضیح داد: در بخش نهضت ملی مسکن که یکی از کلان پروژه‌های ما در وزارت راه و شهرسازی و ساخت مسکن در قالب‌های مختلف است از همکاران می‌خواهم که شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به عنوان شرکت اصلی در نظارت بر پروژه‌های نهضت ملی در استان‌ها در نظر بگیرند. همچنین از شهرداری‌ها می‌خواهم که از دانش خوبی که در شرکت در حوزه کیفیت بخشی وجود دارد حتماً استفاده کنند.
 انجام اسکن جاده‌های کشور
بذرپاش تصریح کرد: کارهای بسیار خوب و فناورانه ای اخیراً در این مجموعه انجام شده است. بنا داریم تا اسکن جاده‌های کشور را انجام بدهیم تا سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بتواند از این امکان بهره لازم را ببرد. هم اکنون اسکن بخش زیادی از راه‌های اصلی و فرعی در حال انجام است. در عین حال بنا داریم تا تجهیزات بیشتری را به ناوگان اضافه کنیم تا این اسکن در زمان‌های کوتاه‌تری انجام بشود. این اسکن‌ها به ما کمک می‌کند تا نقاط حادثه‌خیز را نیز رفع کنیم.
وی با اشاره به اینکه برخی از روکش‌های آسفالت در راه‌های فرعی سبب تصادف می‌شود و خودش به عنوان نقطه خطر محسوب می‌شود، گفت: با روش‌هایی که شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در دست انجام دارد و اسکن شبکه معابر و راه‌های اصلی و سپس راه‌های فرعی در حوزه روسازی راه‌ها شاهد دستاوردهای خوبی خواهیم بود.
بذرپاش افزود: وزارت نیرو یکی از مجموعه‌هایی است که با شرکت در حال فعالیت است. انتظار داریم در تمامی پروژه‌های عمرانی از خدمات شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک که خدمات به معنای واقعی فنی و مهندسی ارائه می‌دهد، بهره لازم را ببرند.
وی ادامه داد: هم اکنون در برخی پروژه‌ها شاهد کم دقتی هستیم که حضور این شرکت می‌تواند بسیاری از نواقص را رفع کند. امیدوارم سال ۱۴۰۲ سال بسیار خوبی برای شرکت باشد. و این فناورانه تر شدن وزارت راه و شهرسازی در این شرکت تجلی پیدا می‌کند.
 تقویت همکاری
وزیر راه و شهرسازی همچنین با تاکید بر اینکه شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک به دلیل ذات فنی و مهندسی که دارد شرکت‌های دانش بنیان بسیاری را در کشور می‌تواند همکار خود بداند تصریح کرد: بنابراین این شرکت باید فعالیت و ارتباط بیشتری با جامعه دانشگاهی داشته باشد. شرکت با دانش بیش از ۶۰ ساله پژوهشگاه معتبری است و می‌تواند دستاوردهای پژوهشی در حوزه‌های فنی به ویژه در رشته عمران را به دانشجویان ارائه بدهد. همچنین دانشجویان مهندسی که با فعالیت‌های این شرکت آشنا شوند می‌توانند کمک‌کننده باشد.بذرپاش در خصوص نهضت ملی مسکن اعلام کرد: نهضت ملی مسکن یکی از پروژه‌های کلان ما در وزارتخانه است و اینکه ایمنی مسکن مستقیم در جان مردم اثر دارد و بنابراین باید دقت را بالا ببریم و وجود این شرکت در انجام پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند ارتقای کیفیت قابل توجهی را رقم بزند.
 کیفیت در کنار کمیت ساخت مسکن
وی تصریح کرد: هدف ما در اجرای طرح نهضت ملی مسکن احداث واحدهای باکیفیت است و بنابراین باید از تجربه گذشتگان درس بگیریم. کیفیت در کنار کمیت ساخت مسکن جزو اولویت‌های ماست. یکی از بخش‌هایی که می‌تواند کیفیت قابل توجهی را در کشور در حوزه مسکن رقم بزند شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک است.