صادرات عسل صفر شد

رئیس کانون علم و فن صنعت زنبورداری کشور اظهار داشت: در حال حاضر مازاد تولید داریم اما چون استاندارد عسل در کشور ما اجباری نیست هیچ کشوری تمایل به خرید آن نیست به طوری که در حال حاضر صادرات عسل صفر شده است. حتی کشور عراق که بازار خوبی برای ما محسوب می‌شد از بهمن ماه سال گذشته واردات عسل از ایران را ممنوع کرده است.رئیس کانون علم و فن صنعت زنبورداری کشور اظهار داشت: در حال حاضر مازاد تولید داریم اما چون استاندارد عسل در کشور ما اجباری نیست هیچ کشوری تمایل به خرید آن نیست به طوری که در حال حاضر صادرات عسل صفر شده است. حتی کشور عراق که بازار خوبی برای ما محسوب می‌شد از بهمن ماه سال گذشته واردات عسل از ایران را ممنوع کرده است.
عفت رئیسی سرحدی در گفت‌وگو با ایلنا، در مورد وضعیت صنعت زنبورداری کشور گفت: این صنعت در سال‌های اخیر رشد خوبی داشت و به ویژه بسیاری از فارغ‌التحصیلان به علت بیکاری، جذب این صنعت شده‌اند. هم‌اکنون 110 هزار زنبوردار حرفه‌ای و بیش از 8.5 میلیون کندو داریم. مسئله‌ای که در این صنعت غافل مانده این است که این صنعت را تنها برای تولید عسل می‌شناسند در حالی که حرفه تاثیرگذار در صنعت کشاورزی و گرده‌افشانی است که موجب ازدیاد محصولات می‌شود.
وی افزود:  پرورش زنبور عسل باعث افزایش کیفی وکمی محصولات کشاورزی است که در کشورهای دیگر به زنبورداران، کندویی ۱۵۰ دلار تا ۲۰۰ دلار بابت یک دوره گرده افشانی می‌دهند که در کشور ما  متاسفانه بابت ورود کلنی‌های زنبور عسل در روستاها، شوراهای روستا مبالغی را از زنبوردار می‌گیرند و این یک کار ناپسند است.
رئیسی تصریح کرد: هم‌اکنون قیمت عسل طبیعی فله‌ای 45 تا
 60 هزار تومان است که با 40 یا 50 درصد هزینه اضافی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
وی یادآور شد: در حال حاضر بیماری کرونا این صنعت را متاثر کرده است به طوری که امسال با چالش جدی در جذب کارگر زنبورداری داریم چون خانواده آنها اجازه فعالیت و انتقال به محل دیگر را نمی‌دهند. همچنین گرانی سوخت موجب شده تا هزینه‌های این صنعت روزافزون باشد.